Türk Yurdu Kerkük

Türk Yurdu Kerkük!

Kerkük’teki 33 stratejik ve askeri noktanın Barzani’ye bırakılmasına tepkiler büyüyor. Türklerin direnişini kırmak isteyen hükümet, sokağa çıkma yasağı ilan etti.

2017’de Kerkük’ten ayrılmak zorunda kalan Barzani ve beraberindeki gruplar, son günlerde Irak Başbakanı tarafından alınan bir kararla tekrar Kerkük’e geri döndü. Ancak bu dönüş, Türkmenler tarafından hoş karşılanmadı ve özellikle Kerkük İleri Ortak Operasyonlar Komutanlığı gibi stratejik noktalara yerleşmelerine karşı büyük bir direnişle karşılaştı. Türkmenler, peşmerge konvoyunun şehre girişine izin vermemekte direnirken, bu protestoların şiddetlenmesi sonucu Irak yönetimi Kerkük’te sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Irak Türkmen Cephesi Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Irak yönetiminin aldığı karar sonrası şehirde yaşanan hadiseler ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Türk yurdu Kerkük’te Beş günü aşkın süredir devam eden toplu oturma eylemi sonucunda Kerkük ile Erbil’i birbirine bağlayan yol kapatılmıştır. Kerkük şehri ile ilgili olarak etnik temsilcilerinin görüşü alınmadan alınacak her türlü karar, güvenliğin istikrarsızlaşmasına ve toplumsal barışın bozulmasına yol açmaktadır. Bu duruma en iyi çözüm, meselenin yerel seçimler sonrasına kadar yargı yoluyla çözülmesidir. Bağdat ile Erbil arasında Kerkük halkının çıkarları dikkate alınmadan yapılan anlaşmalar, bizi uluslararası ve bölgesel kuruluşlar ve dost ülkeler aracılığıyla uluslararası destek aramaya itmektedir.”

Türk Yurdu Kerkük’te Pkk Kargaşa Başlattı

Erşat Salihi daha sonra yaptığı bir açıklamda, Kerkük’ün bilinçli şekilde kaosa sürüklendiğini ve bunun müsebbibinin PKK’lı ve İran’lı teröristler olduğunu vurguladı.

“Gösteriler sivil bir şekilde devam ederken, PKK’lı ve İran’dan gelen teröristler Kerkük’ü kargaşaya sürüklediler. Kerkük’ün hassas bir yapıda olduğunu ve kaos tahammül etmediğini bildiriyoruz. Kaosun sakinleşmesi adına, Ortak Operasyonlar Komutanlığı karargâhının durumunu mahkeme yolu ile yerel seçimlerden sonraya bırakılmasını öneriyoruz.”

Kerkük’te Türk varlığını ve Türkmenlerin iradeseni yok sayan her türlü karar ve girişimlere karşı Türkmen Yurdu Kerkük Türklerinin yanındayız. Türk Devleti’nin kardeşlerimizin mağduriyetine sebebiyet verecek bir duruma izin vermeyeceğine Müdafaa Hareketi olarak inanıyoruz.

KERKÜK TÜRK’TÜR TÜRK KALACAK!

Kerkük Nerde? Kerkük Demografik Durumu ve Statüsü

Kerkük, Irak’ın kuzeyinde yer alan bir şehir ve il merkezidir. Kerkük, tarihsel olarak birçok farklı etnik gruba ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Türkmenler tarihsel süreçte çoğunlukta Türk yurdu olduğunu unutmamamız gerekir. Kerkük’teki Türkmen nüfusu, şehirde önemli bir etnik grup olarak kabul edilir. Türk Yurdu Kerkük’te uzun yıllar boyunca siyasi temsil ve haklar konusunda çeşitli sorunlarla karşılaşmışlardır. Irak’taki siyasi süreçlerde Kürt, Arap ve diğer grupların zulmü çok uzun zamandır Türkmen Yurdunun ve Türklerin zulme uğramasına sebep olmuştur.. Türkmenlerin, özellikle Kerkük’te siyasi temsil konusunda daha fazla talepleri olmuştur ve bu konu çeşitli çatışmalara yol açmıştır.

 

Müdafaa Hareketi’ne Üye Olmak İçin Tıklayınız
Bizi Twitter’da Takip Edin: Müdafaa Hareketi