Türk Dünyası Kültür Başkentleri Toplandı

Türk Dünyası Kültür Başkentleri Toplandı

Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliği ilk toplantısı düzenlendi, Türkmenistan milli lideri Gurbanguli Berdimuhamedov’a “TÜRKSOY” nişanı takdim edildi.

Kültür Başkentleri yöneticileri ilk çalışma toplantısını Arkadağ’da(Türkmenistan/Ahal) yaptı. Toplantıda, Türkmenistan Halk Meclisi Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’a, Türk dünyasına yaptığı hizmetleri nedeniyle “TÜRKSOY” nişanı takdim edildi.

Türk Dünyası’nın ilk uluslararası kuruluşu olan TÜRKSOY’un 30. kuruluş yıldönümü, teşkilata üye ülkelerinin ev sahipliğinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanırken, üye ülkeler arasında önemli bir işbirliğine daha gidiliyor. Bursa’nın öncülüğünde “Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliği” kuruluyor.

Türk Dünyası Kültür Başkentleri Toplandı
Türk Dünyası Kültür Başkentleri Toplandı

TÜRKSOY Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen toplantı, “21. Asrın Şehri” unvanına layık görülen ve geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Arkadağ şehrinde gerçekleştirildi. Türkmenistan Kültür Bakanlığının ev sahipliğinde yapılan toplantıya TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev’in yanı sıra birlikte Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan vali ve belediye başkanı düzeyinde temsilciler katıldı.

Toplantıda konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, amaçlarının Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliğini kururak, çalışmalara da en yakın sürede başlamak olduğunu söyledi,

Türk Dünyası Kültür Başkentleri Toplandı ve 21. yüzyılın, Türklerin asrı olacağını vurgulayan Raev, Türk halklarının paylaştığı kültürel değerleri ortaya çıkararak, bu değerlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Bu çalışmaları destekledikleri ve Türk dünyasına yönelik hizmetleri için Türkmenistan halkının Milli Lideri ve Türkmenistan Halk Meclisi Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’a Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı’nın en yüksek ödülü olan “TÜRKSOY” nişanının takdim edildiğini bildirdi.
Önceeki yıllarda kültür başkenti olan Eskişehir, Merv, Türkistan, Kastamonu, Oş, Hiva, Bursa şehirleri ile 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa ve 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti Anev kentlerinin temsilcileri toplantıda hazır bulundu.

Türk Dünyası Kültür Başkentleri Toplandı, Peki Önemi Nedir?

Özellikle Türk Dünyası içerisinde bağların güçlenmesi adına bu tür toplantıların düzenlenmesi ve organize edilmesi birlikte bağın üst düzeye çıkması ve toplantılarda diğer önemli konuların da görüşülmesi noktasında büyük önem arz etmektedir. TÜRKSOY yapmış olduğu girişimlerle Türk coğrafyasını birleştirme ve sorunların çözümü noktasında çalışmalar yapmaktadır. Müdafaa Hareketi olarak yapılan bu çalışmanın Türk Dünyası adına olumlu adımlar olduğunu ve teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.